Felmérés: a Norvégiában élő ukrán menekültek közel fele nem tervez visszatérni Ukrajnába
Egy norvég kutató szerint két fő tendencia figyelhető meg az ukrán menekülteknél.
A norvég titkosszolgálat „extrém iszlamista terrorcselekménynek” nevezte a hajnali lövöldözést.
Ahogy arról a Mandiner is beszámolt, két ember életét vesztette és legalább másik 21 ember megsérült, amikor egy iráni gyökerekkel rendelkező 42 éves norvég állampolgár szombaton hajnali 1 óra körül lövöldözni kezdett a főváros egyik jól ismert melegbárjában és környékén, az utcán és egy másik szórakozóhelynél.
A PST norvég titkosszolgálat „extrém iszlamista terrorcselekménynek” nevezte a szombati melegfelvonulás előtt történt lövöldözést,
és a mérsékeltet jelentő 3-asról a „rendkívüli veszélyt” jelentő 5-ös fokozatra emelte az országban a terrorellenes készültséget.
A PST ügyvezető igazgatója, Roger Berg elmondta, hogy a civilek segítségével még az éjszaka elfogott gyanúsított egy „radikalizálódott iszlamista”, aki ráadásul mentális egészségi problémákkal is küszködik.
A kisebb súlyú erőszak, drog- és fegyverhasználati bűncselekmények miatt a hatóságok előtt már 2015 óta ismert férfi, aki eddig nem tett vallomást, nyilvánvalóan „páni félelmet akart kelteni a lakosságban” – közölte.
Szemtanúk szerint az elkövető egy táskával lépett be a London Pub éjszakai lokálba, ahol elővette a fegyverét és lőni kezdett. A lövöldözés nyomán a klubban, majd az utcán pánik tört ki. A helyszínen két fegyvert, köztük egy automata pisztolyt találtak.
A hatóságok tanácsára a szervezők lefújták a szombatra tervezett felvonulást, amely az egyhetes Pride rendezvénysorozat csúcspontja lett volna.
Christian Hatlo rendőrségi szóvivő szerint még korai megmondani, hogy kifejezetten a homoszexuálisok voltak-e a támadó célpontjai.
(MTI)
Nyitóképen Haakon norvég trónörökös és felesége, Mette-Marit hercegné, valamint egyik gyermekük, Sverre Magnus herceg Jonas Gahr Störe norvég miniszterelnök társaságában az éjszakai lövöldözés helyínén, a London Pub melegklubnál elhelyezett virágok és a homoszexualitást jelképező szivárványszínű zászlók előtt Oslóban. Fotó: MTI/EPA/NTB/Javad Parsa